Renginiai

Informacija būsimiems 5-okams

Mažos sėklytės keliu

Viktorina „Gimtosios kalbos šalis“

SVEIKINAME!

Šiaulių miesto 7-8 kl. mokinių kūrybos (dienoraščio) konkurso laureatai ir nominantai Gegužių progimnazijos mokiniai:

1 vieta – Austėja Mekišaitė, 8b klasės mokinė, mokytoja B.Petkuvienė

2 vieta – Saulė Šiaulytė, 7c klasės mokinė, mokytoja I. Turovaitė

2 vieta – Aurelijus Tvaskūnas, 8d klasės mokinys, mokytoja I.Turovaitė

3 vieta – Ema Peleckytė, 8d klasės mokinė, mokytoja I. Turovaitė

Nominacija ,,Už  patriotišką požiūrį“ Adomas Pliūra, 8d klasės mokinys, mokytoja Inga Turovaitė

* * * * *

Sveikiname Šiaulių Gegužių progimnazijos komandą: Beną Vaivadą (5b kl.), Skirmantą Rainį (6b kl.), Daniel Šer (7c kl.), Igną indrijauską (8d kl.), Respublikiniame tiksliųjų ir gamtos mokslų konkurse „Žinių traukinys”, kuris vyko 2021-10-27, užėmusią II-ąją vietą!!! Džiaugiamės ir didžiuojamės! Mokinius paruošė matematikos mokytoja E.Brikienė.

* * * * * *

Dienos slaptažodis – „Šiauliai 785″

2021-09-10 Gegužių progimnazijoje lankėsi Lieporių mikrorajono lopšelių darželių priešmokyklinių grupių auklėtiniai. Sulaukėme svečių iš „Voveraitės”, „Gintarėlio”, „Vaikystės” ir „Bitės” lopšelių darželių. Vaikai kartu su auklėtojomis keliavo Gegužių progimnazijos takais, mėgindami įspėti slaptažodį. Koks ji galėtų būti ir koks labiausiai tiktų šiai dienai? Vaikams pavyko!!! Šios dienos slaptažodis „Šiauliai 785″.
Vaikų laukė ir jiems gerą nuotaiką, užsiėmimus, nepakartojamus įspūdžius dovanojo mokytojai Lina, Jurgita J., Aušra, Jūratė, Ilmaras, Daiva, Raimonda, Aivaras, Giedrė, Jurgita L. ir Indrė 🌷🌷🌷
Užfiksuotos akimirkos iš susitikimų, kuriomis dalijasi mokiniai Emilija, Ugnė, Beata, Dagnė, Viltė, Akvilė, Kristalė, Marijus ir Vytautas ❤
Sveikiname visus su Šiaulių miesto gimtadieniu, būkite laimingi ir įspėkite visus kodus, slaptažodžius į savo beribę laimę. Ačiū visiems gegužiečiams už bendruomeniškumą. Čia visuomet gera!
Parengė R.Janulienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui, muzikos mokytoja.

Stendas „2020-2021 m. m. mokinių kūryba“

Kartu su rugsėju bei naujais mokslo metais sugrįžta ir mokyklos tradicijos. Kaip ir kasmet M. K. Čiurlionio alėjoje parengtas stendas su praėjusių metų 5-8 kl. mokinių kūrybiniais darbais. Lietuvių kalbos mokytojų paraginti vaikai dalyvavo įvairiuose konkursuose ir suguldė ant popieriaus tai, kas jų širdyse bei galvose. Mąstyta apie svajonių profesiją, poeto V. Mačernio žodžius „Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė“, pasinerta į fantazijos šalį, kuriant pasakas, neįtikėtinus nutikimus. Stendas tarsi kvietimas kiekvienam pasinerti į kūrybos gelmes.

Lietuvių kalbos mokytoja R. Savickienė

SVEIKINAME!

ŠIAULIŲ GEGUŽIŲ PROGIMNAZIJOJE RENGINYS, SKIRTAS  V. MAČERNIO METAMS

2021-uosius Lietuvos parlamentas skyrė pagerbti Lietuvai nusipelniusias istorines asmenybes. Viena iš tokių asmenybių yra ir iš Žemaitijos kilęs poetas Vytautas Mačernis. Plačiau apie renginį…

 

 

* * * * *

KOVO 11-OSIOS PRASMINGAS IR ORIGINALUS PAMINĖJIMAS 

 

 

6B KLASĖS BENDRUOMENĖJE: VISATA – LIETUVA – POEZIJA Šią ypatingą Lietuvos istorijai dieną – Kovo -11-ąją 6b klasė nusprendėme pradėti paslaptingoje Visatoje – nuotoline astronomine edukacija visai šeimai „Krentanti žvaigždė“. Puikus jausmas, kada edukacijoje dalyvauja visa šeima – stebi, aptaria…O stebėtis tikrai yra kuo: koks laiko, greičio, dydžių, temperatūros kosmose suvokimas. Žinia, tai, kad mes turime žvaigždžių dalelių, ar tai, kad viskas Visatoje juda, o mes pastoviai skrendame aplink Saulę 30km per sekundę greičiu…Iš ko sudarytos planetos (Marsas iš molio, Uranas deimantų pilnas…). Planetos, taip, kaip ir žmonės skiriasi balsais – turi savo skirtingus balsus: Žemė skamba, kaip vėjas tolumoje, Merkurijus – varpų skambėjimą primena, o Jupiterio garsą naudoja fantastinių filmų įgarsinimui… O kur dar astrofotografijos, meteoritų ir lietuviškų žvaigždžių kosmose įdomybės (kosmose žiba Taika (HAT-P-40), o aplink ją sukasi Vytis (HAT-P-40 b).

Už šią virtualią kelionę po Visatos platybes, kur pajutome Visatos grožį, dydžius, garsus, atstumus, suvokimą, kad mūsų protėviai kalendorines šventes kūrė pagal astronominius reiškinius, mūsų pažinimo atvėrimą – dėkingi profesionaliam astronomui, asmenybei, kosmoso fanatikui, kuris tuo domisi nuo 2 klasės –  p. Simui Šatkauskui „Garsios Tylos Observatorijos Įkūrėjui“…Mes čia dar sugrįšime.

Iš virtualios kelionės po Visatą „nusileidus“ ant žemės peržiūrėjome skaidres apie Lietuvos ilgą kelią link Laisvės…

Spėjome aptarti ir 2-ojo pusmečio mokinių mokslo pasiekimus – tobulėti yra dar kur…

O klasės bendruomenės šventinį renginį vainikavome poezija – tėveliai skaitė gražiausius Lietuvos poetų posmus, skirtus Lietuvai – buvo jaudulio, aplodismentų ir džiaugsmas, kad mūsų 40 asmenų klasės bendruomenė  geba susibėgti virtualiame pasaulyje – bendrauti, švęsti, gyventi pagarboje…

Būkite pasveikinti su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena – Ilona Zazienė, 6b klasės vadovė

Nuotraukos S.Šatkausko, I.Zazienės.

* * * * *

Gegužių progimnazijoje paminėta Tarptautinė rašytojų diena

 

 

 

Kovo 3-iąją šiemet suėjo 35-eri metai, kai yra minima Tarptautinė rašytojų diena.  Ta proga Gegužių progimnazijos 5d klasės mokiniai dalyvavo rytmetyje „Mano mylimiausias rašytojas“.
Progimnazijos bibliotekos vedėja E.Šliūpaitė apžvelgė šiandien  kuriančius ir populiarumo sulaukiančius  vaikų literatūros rašytojus, jų išleistas knygas.  Be abejo, išsivysčiusioje diskusijoje apie mylimiausius rašytojus penktokai pasidalino mintimis, kuo juos traukia knygos, kokios jos turėtų būti, kad čiuptų ir skaitytų. Penktokai kone vienbalsiai teigė,  kad labiausiai patinka skaityti nuotykių knygas, o mėgstamiausia jų rašytoja  Astrida Lindgren.
Lietuvių k. mokytoja B.Petkuvienė pokalbį su penktokais tęsė ir išklausė labai gražių palinkėjimų vaikų mylimiems rašytojams. Pavyzdžiui,  Kamilę taip sužavėjo P.Pearce kūrinys „Tomo vidurnakčio parkas“, kad ji linki rašytojai atgimti ir sukurti knygos pratęsimą. Deimantė išradingumo ir linksmumo kitiems rašytojams linki pasimokyti iš savo mėgstamo O.Proislerio. Arimantas savo linkėjimą skyrė T.Dirgėlai. Paulius mano, kad lygių nėra M.Tvenui… O daugiausiai liaupsių susilaukė vaikų numylėtinė A. Lindgren! Pati B.Petkuvienė plačiau kalbėjo apie fiziko išsilavinimą turintį rašytoją G.Morkūną. Jo kūrinių ištraukas mokiniai skaito per literatūros pamokas.
Tačiau tuo Tarptautinės rašytojų dienos paminėjimas nesibaigė. 5d kl. auklėtoja ir jų dailės mokytoja A.Lučinskienė mokiniams priminė, kad už rašytoją ne mažiau svarbesnis ir knygos dailininkas (ypač kai kalbama apie vaikų literatūrą). Knygos iliustratorius, taip pat kaip ir rašytojas, yra kūrinio bendraautorius. Tad per dailės pamokas mokytojos A. Lučinskienės vadovaujami penktokai bando ir dailininko duonos atsikąsti – kuria iliustracijas G. Morkūno knygai „Blusyno pasakojimai“ (kūrybinis procesas dar tebevyksta).
Tikimės, kad taip įvairiapusiškai ištyrinėję rašytojų kasdienybę, penktokai išties prisimins, kuo išskirtinė kalendoriuje kovo 3-ioji!

Veiklas organizavo ir informaciją parengė E.Šliūpaitė, A.Lučinskienė ir B.Petkuvienė

* * * * *

Kovo 4 dieną Gegužių progimnazijoje vyko ugdymo diena „Kaziuko mugė”

1-4 klasių mokiniai sužinojo apie šv. Kazimiero, Lietuvos globėjo dieną, Kaziuko mugės tradicijas Vilniaus krašte. Susipažino su  senaisiais lietuvių amatais ir  pasigamino savo darbelį Kaziuko mugei.

Kviečiame pasidžiaugti virtualia Kaziuko mugės diena. Plačiau…

Organizatorės pradinių klasių mokytojos Nijolė Gabrielaitienė, Alina Marcinkienė, Asta Labanauskienė, Rosita Kalinienė

* * * * * 

Gerumo akcija

Didžiulė palaima – duoti, duoti tiems, kam to labai reikia. Taip pradėdami kalbėti apie vertybes 4d klasės mokinukai atskleidė gerumo širdeles savyje ir nusprendė patys dalintis daiktais iš stalčiaus. Tėvelių padedami nešė daiktus, saldumynus, megztas kojines…Viską pakavo į dėžes ir padedami mokytojos Virginijos Pastorastienės vežė į vaikų namus.
Savanorystė – tai geriausias būdas padėti vaikams suprasti apie gerus darbus.

* * * * *
Aukso plunksnos vedini

 

Teigiama, kad kūrybai palankesnis yra pavasaris, gamtos atbudimo ir saulės sugrįžimo metas. Tačiau šiandienos pasaulis, pakliuvęs į viruso gniaužtus, laužo daugelį įprastų tiesų. Kad lapkritis ir gruodis taip pat kūrybingas laikas, įrodė ir Šiaulių Gegužių progimnazijoje įvykęs miesto 5-6 klasių mokinių kūrybos konkursas „Aukso plunksna“, skirtas fantastinei literatūrai. Kūrėjai galėjo rinktis, ar kurti pasaką, ar maginės fantastikos tekstą ir duoti laisvės vaizduotei. Konkurse dalyvavo Medelyno, Dainų, „Juventos“ ir Gegužių progimnazijų mokiniai. Iš 14 darbų net 10 buvo įvertinti diplomais, nominacijomis.
Vertintojai ypač buvo sužavėti vaizdingais, gilios prasmės penktokų kūriniais, todėl buvo skirtos net dvi pirmos vietos. Dainų progimnazijos penktokės S.Turauskaitės kūrinys „Paslaptingas miškas“ nustebino įdomiu siužetu, kilnia pagrindine mintimi. O Gegužių progimnazijos penktokės A.Čerkauskaitės tekstas „Stebuklingasis raktas“ laviruodamas tarp pasakos ir maginės fantastikos pasakojo apie gyvenimo džiaugsmo stebuklą. Sulaukta ir fantazijos eilėmis, už kurią „Juventos“ mokiniui A.Kalinčikui buvo skirta nominacija. Žinoma, penktokų kūriniuose veikė ir gyveno ir drakonai, ir keistos planetos, ir ateiviai, bet svarbiausia, kad visų istorijų pabaigos buvo teisingos ir šviesios, kas rodo vaikų pritarimą amžinai poeto H.Radausko tezei „….pasaka tikiu“.
Šeštokų kūriniuose, žinoma, temos buvo artimesnės aktualijoms, ypač viruso grėsmei. Tačiau mokinių darbuose ryškiausiai skamba mintis, kad žmonės tikrai įveiks klastingą ligą, nes blogis visada pralaimi. Šiaulių Gegužių progimnazijos mokinė E.Štaraitė (II vieta) netgi linksmai pažvelgė į virusą ir savo kūrinyje su juo kovoti pasiuntė Dezinfekantą, seses Kaukes ir pusseseres Pirštinaites. Kad vaikai tiki gamtos jėga ir stiprybe liudijo „Juventos“ progimnazijos mokinės U.Jurgaitytės kūrinys „Pasivaikščiojimas po vaizduotę“ (III vieta). Šeštoko D.Šer (II vieta) iš Gegužių progimnazijos fantastiniame kūrinyje mėginta paaiškinti, kas padėjo Vytautui Didžiajam sugalvoti, kaip laimėti Žalgirio mūšį. O I vieta atiteko mokinei L.Šulcaitei už kūrinį „Stebuklingas lietus“, kuris skaitytoją nukelia į Lašiūnų šalį, kuri visai nepanaši į kokią kitą šalį, bet taip pat turi savo taisykles, tradicijas, pvz., „nesirengti mėlynai, kad netaptum nematomas.“ Taigi šeštokų kūryba apėmė įvairias temas, praeitį ir aktualijas, stebino netikėtais vaizduotės viražais.
Konkursas „Aukso plunksna“ ne tik pakvietė vaikus praleisti karantininį laiką namuose turiningai, bet ir nuotoliniame susitikime sudarė galimybę jauniesiems rašytojams perskaityti savo kūrinius, išklausyti kitų, gal pasisemti įkvėpimo kitiems kūriniams. Kaip teigė E.Šliūpaitė, Gegužių bibliotekos vedėja, konkurso iniciatorė ir vertintoja, mokinių darbai galėtų tapti netgi knygomis, kurias mielai skaitytų bendraamžiai ir ne tik. Juk dėl nuoširdžiai kuriančių atsiranda ir aistringų skaitytojų, ir knygų mylėtojų, ir nuostabus literatūros pasaulis. Ir, be abejo, net tamsiuoju metų laiku, viruso akivaizdoje, reikia išlaikyti tai, ką turime brangiausio: vaizduotę, kūrybą, bedradarbiavimą, skrydį aukso plunksnos link.

I.Turovaitė

* * * * *

GEGUŽIŲ PROGIMNAZIJOJE VYKO MIESTO MOKINIŲ PLUNKSNŲ PAMIKLINIMO – DAILYRAŠČIO KONKURSAS ,,DRAUGYSTĖS DŽIAUGSMAS“. PLAČIAU…

* * * * *

Siekiant lavinti specialiųjų poreikių turinčių mokinių kalbines kompetencijas, gebėjimą kūrybiškiau pažvelgti į kalbos dalykus 2020 m. gruodžio 2 d. Šiaulių Gegužių progimnazijos švietimo pagalbos mokiniui specialistės Spec. pedagogė-logopedė A. Načienė, spec. pedagogė A. Vedeckienė ir logopedė I. Griniūtė sukvietė mokinius į virtualią kalbinę viktoriną „Žaidžiu žodžiu“. Joje dalyvavo mokiniai iš 4a, 4b, 4c, 4d, 4e klasių. Viktorina buvo skiriama 4 klasių SUP turinčių mokinių mokymosi motyvacijos stiprinimui, kalbos ugdymui, žodyno plėtimui ir turtinimui. Pagrindinis šios viktorinos tikslas buvo padėti SUP turintiems mokiniams pajusti mokymosi sėkmę. Kalbinės viktorinos metu mokiniai pademonstravo savo žinias, rungtyniavo komandose, dalinosi gerąja patirtimi ir patyrė teigiamų emocijų.
Informaciją paruošė A. Načienė
2020-12-03

* * * * *

Kaip ir kasmet, likus keturiems sekmadieniams iki Kalėdų mokyklos dailės galeriją „Erdvė” papuošė Advento vainikas, kuris primena artėjančią Jėzaus gimimo šventę (Parengė tikybos mokytoja Elvyra Ramoškienė).

Ką reikšia Advento vainikas? Apskrita vainiko forma, neturinti nei pradžios, nei pabaigos, primena amžiną Dievą. Visada žaliuojančios eglės šakelės simbolizuoja amžiną gyvenimą, o keturios žvakės žymi keturis Advento sekmadienius. Trys violetinės žvakės reiškia maldą, atgailą ir pasninką. Rožinė žvakė reiškia džiaugsmą, kad jau praėjo daugiau nei pusė Advento. Ji įžiebiama trečiąjį sekmadienį. Šįkart vainikas turi ir penktąją, baltos spalvos žvakę, kuri simbolizuoja Kristų ir yra įžiebiama per Kūčias.
Kaskart išvydę Advento vainiką, prisiminkime šio laikotarpio prasmę ir tarp daugybės reikalų suspėkime pastebėti artimą, padaryti gerą darbą, pasakyti nuoširdų žodį…

* * * * *

SVEIKINAME!

Tautvydas Kačinskas, 8b kl. mokinys (lietuvių k. mokytoja Birutė Petkuvienė) – šalies bendrojo ugdymo mokyklų 5-8 kl. mokinių viešosios kalbos konkurso „Kodėl verta/neverta skaityti knygas“ laureatas.

2020-11-23

* * * * *

FILOSOFIJOS DIENOS SUTIKTUVĖS – „MANO KELIAI LINK IŠMINTIES. Plačiau…

Apie mus rašo…

* * * * *

Priimti iššūkį

 

Pasauliui būdinga kaita. Keičiasi metų laikai, kartos, tradicijos. Visa tai ypač jaučiama mokykloje. Didžioji naujovė – nuotolinis ugdymas – stipriai pakoregavo mokyklos kasdienybę. Neišvengiami pokyčiai meta iššūkį mokiniams ir mokytojams. Todėl Šiaulių Gegužių progimnazijos kalbų (lietuvių, anglų, vokiečių, rusų, prancūzų) mokytojos spalio 21 d. organizavo pirmąją virtualią miesto 5 – 8 klasių mokinių konferenciją „Mokausi ir augu“. Nors tai tęstinis projektas, vykstąs jau antrą kartą, organizatoriams ir dalyviams reikėjo įvaldyti ne tik dalykines, bet ir informacinių technologijų žinias, Zoom programą.
Apie 50 dalyvių iš penkių miesto mokyklų susidomėję išklausė plenarinio posėdžio pranešimus. Progimnazijų mokinius įkvėpė tikėti savo svajonėmis, stengtis jas įgyvendinti, išnaudoti iššūkius tobulėjimui Šiaulių Didždvario gimnazijos tarptautinio bakalaureato klasės mokinė, vienuoliktokė Neda Miltinytė. Su Gegužių progimnazijos kalbų mokymo sistema supažindino anglų kalbos mokytoja D.Varpučinskienė. Konferencijos dalyvius taip pat sveikino progimnazijos direktorė S.Baranauskienė ir ansamblis „Strazdanėlės“, vadovaujamas muzikos mokytojos R.Janulienės. Tuomet dalyviai skirstėsi į tris darbo grupes: pirmosios užsienio kalbos, antrosios užsienio kalbos ir gimtosios kalbos.
Lietuvių kalbai skirtoje grupėje (moderavo lietuvių k. mokytoja I.Turovaitė) rinkosi mokiniai, mėgstantys skaityti ir norintys pasidalinti savarankiško skaitymo patirtimi su bendraamžiais. Pristatytos ir lietuvių, ir užsienio, ir klasikos, ir modernios knygos. Maloniai visus nuteikė jaunosios rašytojos iš „Juventos“ progimnazijos U.Jurgaitytės pranešimas „Kurdama augu“, kuriame ji pristatė savo knygą „Vilko kelionė“. Paaiškėjo, kad mokiniai žavisi A.Lindgren knygomis, žada jas skaityti ir savo vaikams. A. de Sent Egziuperi knyga „Mažasis princas“ ir šiuolaikinio jaunimo skaitoma kaip universalios išminties kūrinys. Mokinių dėmesį patraukia ir knygos apie fantastines būtybes, angelus, eidus, nes trokštama rasti kuo daugiau gėrio pasauly. Mokiniai kūrybingai pristatė mėgstamas knygas rašydami laiškus, interviu. Skaitančio jaunimo pranešimai leidžia tikėtis, kad knygų mylėtojų bus ir stipriai pakitusiame pasauly.
Anglų kalbos darbo grupėje (moderavo anglų k. mokytoja D.Varpučinskienė) mokiniai pasidalino patirtimi, kaip jie mokosi anglų kalbos, kokias internetines svetaines bei žaidimus naudoja mokymuisi  ir kaip atlieka įdomias užduotis anglų kalbos pamokose. Pranešėjai džiugino savo anglų kalbos žiniomis, jautėsi labai drąsiai, išradingai pristatė savo pranešimus. Visus lydėjo gera nuotaika ir draugiška atmosfera.
Antrosios užsienio kalbos grupėje (moderavo rusų k. mokytoja N.Teišerskienė) mokiniai dalinosi patarimais, kaip mokytis kalbų sėkmingai. Anot pranešėjų, svarbiausia suprasti, kad kalba įvaldoma po truputį, po žingsnelį, bet atkakliu bandymų ir praktikavimosi keliu, kuriame daug įtakos turi noras išmokti, nebijoti klysti. Mokiniai tiki, kad padeda viskas: kelionės, filmai, interaktyvūs žaidimai, muzikos klausymasis, dalyvavimas konkursuose. Ne vienas pranešėjas linkėjo bendraamžiams pasiekus gerų rezultatų būtinai pasidalinti savo sėkme su kitais.
Kaip parodė konferencijos apibendrinimas, mokiniai noriai mokosi kalbų, siekia kalbinius įgūdžius tobulinti, suvokia tiek gimtosios, tiek užsienio kalbų, knygų skaitymo svarbą gyvenime ir kiekvieno žmogaus sėkmingoje savirealizacijoje. Konferencijos organizatoriai džiaugiasi, kad sudarė galimybę Šiaulių miesto mokiniams šiuolaikiškai pristatyti savo patirtį, kurios negali išgąsdinti jokie gyvenimo pokyčiai  ar iššūkiai.

I.Turovaitė, N.Teišerskienė, D.Varpučinskienė

* * * * *
Projektas ,,GYVŪNAI APLINK MUS“

 

 

Visi drauge prisimindami Pasaulinę gyvūno dieną paskatiname žmones labiau pasirūpinti augintinių gerove, ginti gyvūnų teises, atkreipiame dėmesį į svarbias augintinių problemas. Buvo puiki galimybė Gegužių progimnazijos mokinukams pristatyti savo veiklą, pasidžiaugti ir pasidalyti gyvūnų auginimo patirtimi, vykusiame mokyklos organizuotame projekte ,,GYVŪNAI APLINK MUS“. Net ir pandemijos sąlygomis, užtikrinant maksimalų saugumą, tai įgyvendinti padėjo projekto  koordinatorė L. Lušienė –  pavaduotoja ugdymui, organizatorės V. Pastorastienė, I. Strelkauskienė, D. Urbonienė, pradinių klasių mokytojos, tėveliai.
Mokiniai gilino žinias apie augintinius, jų gyvenimo būdą, priežiūrą. Nešė nuotraukas su savo numylėtiniais, daiktus simbolizuojančius gyvūnus, darė skaidres. Kartu su tėveliais, seneliais iš namų atsivedė, atsinešė savo augintinius. Mokyklos kieme surengtas augintinių paradas, kurioje dalyvavo įvairūs graužikai, vėžliukai, triušiukai, žuvys, katės, šunys…Renginio metu mokiniai ne tik pamatė, stebėjo, džiaugiesi, išgirdo kaip reikia rūpintis augintiniais, bet ir darė su augintiniais nuotraukas, kurias patalpino parodoje, o apibendrinant įgytas žinias kūrė skaidres apie mylimus gyvūnus ir pristatė savo klasės draugams.
Pamačius vaikų blizgančias akutes, supranti kiek daug meilės ir džiaugsmo mūsų gyvenime turi gyvūnai, koks artimas ryšys yra tarp jų.

* * * * *
Rudens lygiadienis

 

 

Rugsėjo 22 d. Gegužių progimnazijos folkloro ansamblio ,,Gasužis“ vaikai Žaliūkių malūnininko sodyboje minėjo astronominę rudens pradžią – Rudens lygiadienį. Sutemus, kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos ir kitų su baltų istorija susijusių  piliakalnių, prie Žaliūkių vėjo malūno buvo uždegtas baltų vienybės sąšaukos laužas.
Kiekvieną rugsėjį, apie 20–23 dienomis įvyksta rudens lygė – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties, o šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Tai šventė, kurios metu dėkojama  už subrandintą derlių ir pasitinkamas kitas – tamsusis – ilgių metas, priartinantis žmogų prie anapusinio pasaulio, priverčiantis atsigręžti į savo dvasinį gyvenimą bei protėvių išmintį. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario lygės – šiltojo metų laiko sugrįžimo.

Mokytojai Rosita Kalinienė ir Arūnas Stankus