Lietuvos žydų gelbėtojų dienos paminėjimas

2022 metais Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu Kovo 15-oji buvo paskelbta Žydų gelbėtojų diena. Tą dieną prisimenami ir pagerbiami tie lietuviai, kurie, nepaisydami jiems gresiančių pavojų ir represijų,  Antrojo pasaulinio karo metu nuo neišvengiamos mirties gelbėjo Lietuvos žydų bendruomenių narius. Remiantis 2023 metų Yad Vashem duomenimis, iki 2023 m. šis garbingas vardas buvo suteiktas 924 Lietuvoje žydus gelbėjusiems asmenims. Skaičiuojant procentais, lietuviai yra antri pagal Pasaulio tautų teisuolių gausą.

        Šiandien Šiaulių miesto Pasaulio tautų teisuolių skvere antrus metus iš eilės vėl minėjome šią dieną. Savo mintimis dalinosi žydų bendruomenės nariai, Gegužių progimnazijos mokiniai ir mokytojai. Šiandien, kai minime Holokausto aukas, prieš mus kas kartą iškyla amžinasis žmogiškumo klausimas. Todėl taip svarbu nusilenkti ir padėkoti tiems, kurie žmogiškumo egzaminą laikė pačiais sunkiausiais metais, kurie išgyveno visą tų dienų žiaurumą, dalydamiesi su priglaustais žmonėmis pastoge, duona ir viltimi sulaukti kito ryto. Kiekviena tų istorijų – vertingiausias žmogiškumo liudijimas, kurio mums reikia kaip atramos ir šių dienų gyvenime. Tai ir atsakymas į amžiną klausimą, ką gali paprastas beginklis žmogus.

       Privalome atminti ir pagerbti žuvusiuosius. Privalome atminti ir tuos, kurie, vykstant Holokausto siaubui, nešė viltį ir šviesą – šimtus žydus gelbėjusių ir savo gyvybėmis rizikavusių teisuolių. Amžina pagarba jiems.  
                                    
Informaciją pateikė mokytojos Ieva Rafael, Nijolė Teišerskienė

Comments are closed.
Skip to content