Netradicinė pamoka su Simonu Pukinskiu

Netradicinė pamoka su Simonu Pukinskiu, kuris dalyvavo misijoje „Yurija“ Krokuvoje

Šiandien kartu su 7-okais turėjome netradicinę pamoką, kurioje nuotoliniu būdu dalyvavo, ką tik iš misijos „Yurija“ grįžęs, buvęs mūsų mokyklos mokinys Simonas Pukinskis. Jis jau penkerius metus mokosi ir gyvena Didžiojoje Britanijoje.
Simonas Pukinskis – vienintelis lietuvis, šiaulietis, prieš 8-erius metus baigęs mūsų mokyklą, neseniai grįžęs iš Analoginio astronautų treniruočių centro (AATC) Krokuvoje, Lenkijoje, kur dalyvavo EMMPOL kampanijos (Euro Moon Mars POLand) misijoje „Yurija“. Jis tikino, kad yra jauniausias AATC lietuvis, dalyvavęs analoginėje misijoje ir taip įsirašė į Lietuvos kosmoso istoriją. Jaunasis mokslininkas turi užsibrėžęs konkretų tikslą – vieną dieną tapti Europos kosmoso agentūros astronautu ir dalyvauti tikrose kosmoso misijose. Misija Lenkijoje truko savaitę. Teko gyventi lyg Mėnulio bazėje. Analoginė misija yra tam tikra simuliacija, kurioje sukuriamos kosmoso sąlygos. Simonas patyrė, ką reikštų gyventi Mėnulio bazėje: griežta dieta, jokio dušo, nėra laiko suvokimo ir maistui augino tarakonus. Bandė auginti ir augalus. Misijoje dalyvavo 6 žmonės iš įvairių šalių. Dienotvarkė buvo labai įtemta, daug dirbo, 6–7 kartus per dieną reikėdavo atlikti medicininę patikrą.
„Rytais darydavome seilių mėginius dėl kortizolio lygio, tikrindavome savo šlapimą, svorį, širdies pulsą, kraujo spaudimą, nuotaikų kaitą, kalorijas, svorį, kūno masės indeksą, kaulų masę, subjektyvaus laiko suvokimo testus bei cirkadinių ritmų matavimus. Šie pasikartojantys matavimai buvo išskaidyti visoje dienotvarkėje, juos atlikdavo neurologė misijos kontrolės centre. Registruodavome labai tiksliai savo miego kokybę, kiek vandens išgeria kiekvienas, sporto režimas taip pat griežtas, nes žymėjome visas savo sporto minutes ir pratimus“, – sakė Simonas. Miegui turėjo dviaukštes lovas, nebuvo jokio laiko suvokimo, iš pradžių buvo sunku užmigti.
Nuo 12 metų jau svajojo tapti astronautu, bet daug kam tai pasirodė neįmanoma misija. Simonas mokėsi gerai, domėjosi tiksliaisiais mokslais, fizika, chemija, programavimu. Buvo aktyvus, sportavo, dalyvavo skautų veikloje, kurių vadovas buvo S.Staponkus. Šiltai prisiminė Gegužių progimnazijos mokytojus, ypač auklėtoją I.Oss. Prisiminė matematikos pamoką, kurioje mokėmės apie mastelį.
Simoną labai žavėjo pilotavimas, lėktuvai, todėl Bristolyje pabaigė aviacijos inžineriją ir pilotavimą. Dirbo ir farmacinėse kompanijose, grįžo į Lietuvą išsilaikyti skraidymo licencijos. Kai baigė Bristolio universitetą, dar įstojo į kelis universitetus, vėliau pasirinko UCL, nes tai vienas pirmaujančių Europos universitetų.
Simonas turi daug planų: siekia būti astronautu ir Europos kosmoso agentūroje, pradėjo studijuoti magistratūroje, planuoja baigti ir doktorantūros studijas, išsilaikyti šuolio su parašiutu licenciją, pagerinti rusų kalbos žinias, pramokti kinų kalbą. Patarė septintokams mokytis tiksliuosius ir gamtos mokslus, inžineriją ir, norint pasiekti savo tikslą, reikia daug dirbti.
Padėkojome Simonui už pamoką ir palinkėjome jam kuo didžiausios sėkmės.

Informaciją parengė mokytoja R.Balčiūnienė

Comments are closed.
Skip to content