Viktorina „Kalbos ir literatūros labirintuose“

Lapkričio 16 d. į Šiaulių Gegužių progimnaziją buvo pakviesti miesto septintokai pasivaikščioti „Kalbos ir literatūros labirintuose“. Antrus metus vykstančios viktorinos tikslas – skatinti pozityvų paauglių požiūrį į skaitymą ir domėjimąsi gimtąja kalba. Norisi, kad jauni žmonės ugdytų(si) kalbinį bei literatūrinį išprusimą, kad lietuvių kalbos ir literatūros pamokose įgytos žinios būtų pritaikomos realiose situacijose, mokinių kasdienybėje, kurtų pozityvius jų tarpusavio santykius. Kai kalbos ir literatūros dalykai jaunam žmogui pateikiami žaismingai, iš pirmo žvilgsnio sudėtingos gramatikos taisyklės ir jų išimtys įsiprasmina ne kaip neįveikiamas Everestas, bet kaip betarpiška savastis.   

            Pasivaržyti atvyko penkios septintokų komandos iš Šiaulių miesto progimnazijų: savo jėgas „labirintuose“ išbandyti panoro „Juventos“, „Rasos“, Dainų, Jovaro ir Gegužių progimnazijos septintokai. Pažintis su komandomis prasidėjo nuo prisistatymo ir komandos pavadinimo. Jau iš pavadinimų supratome, kad atvyko labai kūrybingi, nestandartiškai mąstantys mokiniai: Gegužių progimnazijai atstovavo „Atžalynas“, Jovarui – „Vilkas ir trys paršiukai“, „Juventos“ atstovai pasivadino intriguojančiu pavadinimu „(Ne)žinau“ ir greičiausiai gudriai „užmigdė“ varžovus sudarę įspūdį, kad nėra pernelyg pavojingi priešininkams, „Rasai“ atstovavo „Rasiečiai“, na, o Dainams – „Dainiečiai“.

            Tik susipažinusios komandos kibo į darbą ir pradėjo kalbos klausimų turą: „Gimtosios kalbos slėpiniai“. Turas ne veltui pavadintas slėpinių vardu, nes tikrai teko pasukti galvą ir dėl rašybos, ir dėl kalbos kultūros dalykų, ir dėl fonetikos, kirčiavimo ar leksikos… Kalbos turą sudarė 20 klausimų ir užduočių, kurias komandos įveikė sėkmingai ir maloniai nustebino skirtingų kalbos sričių žiniomis.

            Dvidešimt užduočių laukė komandų ir „Literatūros klasikos“ ture. Kadangi septintokai jau noriai žengia į suaugusiųjų pasaulį, jiems sąmoningai buvo pasiūlyta nepamiršti stebuklingos vaikystės ir prisiminti pasakų žavesį (buvo prašoma prisiminti ir pasakų personažų, ir pasakų siužetų detalių, ir žymiausiems pasaulio pasakininkams atiduoti duoklę). Kadangi patys vertingiausi kūriniai turi savybę atgimti ir kituose meno žanruose, tai viktorina buvo pabaigta trumpomis filmų (pagal garsius literatūros kūrinius) peržiūromis ir klausimais.

            Produktyviai padirbėjusios, komandos prisiminė, kad viktorina vyksta simboliškai labai gražią ir išskirtinę dieną – Tarptautinę tolerancijos dieną – todėl pabandė atlikti eksperimentą: naudodami tik A4 formato ploną lapą ir mokyklinėje kuprinėje turimas priemones, mokiniai turėjo „pastatyti“ tiltą, kuris išlaikytų mobilųjį telefoną. Ir šią užduotį atlikdamos komandos stebino kūrybiniais sprendimais. O kol mokiniai eksperimentavo, viktorinos rezultatus susumavo iš skirtingų Šiaulių m. mokyklų lietuvių k. mokytojų sudaryta komisija. Galiausiai buvo paskelbti rezultatai: I-oji vieta atiteko gudriai savo pavadinimą sustrategavusiai „Juventos“ progimnazijos komandai „(Ne)žinau“ (mokyt. L. Tomanaitė), II-ieji liko šeimininkai – Gegužių progimnazijos komanda „Atžalynas“ (mokyt. R. Savickienė, L. Tamulevičienė ir B. Petkuvienė),  III-čiąja vieta džiaugėsi „Dainiečiai“ (mokyt. A. Pigulevičienė). Neužėmę prizinės vietos, nusivylimo nejautė „Rasiečiai“ (mokyt. M. Domeikienė ir L. Mykolaitienė) bei Jovaro progimnazijos komanda „Vilkas ir trys paršiukai“ (mokyt. R. Malinauskienė), nes grįžo ne tik linksmai praleidę laiką su bendraamžiais iš kitų miesto mokyklų, bet ir  kaip reikiant pasipildę žinių bagažą. Nuoširdžiai dėkojame vertinimo komisijos narėms, septintokams bei jų mokytojoms. Refleksuodami po viktorinos, dalyviai džiaugėsi „tikru komandiniu darbu“, „dideliu azartu“ ir teigė „daug ko įdomaus sužinoję“.

            Išsidaliję diplomus, padėkas ir smulkias dovanėles, miesto septintokai pasikeitė šypsenomis ir išsiskirstė. Norisi tikėti, kad išsiskirstė kalbiniu ir literatūriniu požiūriu gudresni ir išmintingesni, nei atėjo, norisi tikėti, kad Tolerancijos dieną vykęs renginys pasėjo ne vieną tolerancijos grūdą ir supratimą, kad mūsų stiprybė ir jėga glūdi mūsų skirtumuose (kai mes vienas kitą papildome savo skirtybėmis, tampame unikalūs ir išties vertingi). Mintis apie viktoriną norisi baigti pirmuoju viktorinos klausimu: „Kas pasakė šiuos žodžius: „Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti? Šiaulių miesto septintokai atsakymą į šį klausimą jau žino, o ar žinote Jūs?..

Informacija ir nuotraukos mokytojų R. Mazaliauskaitės ir B. Petkuvienės
2023-11-17

Comments are closed.
Skip to content