Viktorina knygos mylėtojams

Anot britų rašytojo ir žurnalisto Džozefo Adisono, „Skaitymas protui – tolygu fiziniai pratimai kūnui“. Todėl lapkričio 17 d. popietę Šiaulių Gegužių progimnazija sukvietė Šiaulių miesto septintokus pasivaržyti literatūrinėje viktorinoje „Draugaujame su knyga“ (renginys skirtas progimnazijos 50-mečiui paminėti). Pakvietė ir pasivaržyti, ir susidraugauti su bendraminčiais, su knygų mylėtojais! Ir visai netiesa, kad šiandieninius paauglius domina tik technologijos ar lengvai ir greitai pasiekiami tikslai. Viktorinos dalyviai savo rezultatais ir entuziazmu patvirtino paminėtą Dž. Adisono mintį apie skaitymo vertingumą.

                      Susėdę komandomis po keturis, septintokai atstovavo miesto mokykloms, iš kurių buvo atvykę. Nuo pat pirmųjų minučių užvirė veiksmas! Jau prisistatydamos ir aiškindamos, kodėl būtent tokį pavadinimą pasirinko savo ketvertukui, komandos  stebino ir pavadinimų įvairove („Skaituoliai“, „Einšteinai“, „Nieko rimto kvadratu“, „Lapės“, „Jovariukai“), ir šmaikščiais paaiškinimais.  Po emocingo komandų susipažinimo į knygų šalį pakvietė lietuvių liaudies mįslė: „Mažas šulinėlis, juodas vandenėlis, kas nori gurkšnoja ir baltais laukais nešioja“. Kas?.. Kaip ir reikėjo tikėtis, atsakymo ilgai laukti neprireikė. Taigi, tik padariusios „apšilimą“ komandos nėrė į viktorinos klausimų labirintus. Na, o viktoriną sudarė keturi turai, kurių kiekvienas buvo iš 10 klausimų / užduočių. 

                      I turą, kurį organizatoriai pavadino „Bendruoju“, sudarė įvairūs klausimai apie rašytojus ir  kūrinių personažus. Šio turo klausimai privertė septintokus nusikelti ir į vaikystės pasakas, ir graikų mitologiją prisiminti, ir kasdienybėje sutinkamus pavadinimus susieti su literatūros kūriniais… II turas kvietė pasukti galvą, „Kas knygos autorius?“ Pirmuosius  penkis šio turo atsakymus komandų nariai buvo priversti nustatyti iš trumpų informacinių aprašymų apie užkoduotą rašytoją. Kiti penki šio turo klausimai buvo su galimybe rinktis teisingą atsakymą iš pateiktų keturių variantų. Kaip sakoma, „Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių“… Tad III viktorinos turas įsibėgėjusius dalyvius pakvietė dar labiau susikaupti, nes siekiant pelnyti taškų, jų laukė „Autorių slapyvardžiai, kūrinių ištraukų priskyrimas“. Ir nors šis turas daugiausiai buvo duoklė tokiems lietuvių literatūros grandams kaip K. Donelaitis, Maironis, S. Nėris, tačiau nenuskriausti liko ir mokinių mėgstami geriausi užsienio šalių kūrėjai. Kadangi tos knygos, kurios išties yra labai vertingos ir nepamirštamos, turi savybę įsikūnyti filmuose, tai paskutinis viktorinos turas ir buvo „Filmai pagal knygas“. Pasižiūrėję trumpą filmo ištraukėlę, mokiniai turėjo įvardyti filmo pavadinimą bei knygos, pagal kurią sukurta ekranizacija, pavadinimą ir autorių.

                      Išsekus visų keturių turų klausimams ir užduotims, darbo ėmėsi iš skirtingų Šiaulių m. mokyklų lietuvių k. mokytojų sudaryta komisija. Kol žiuri sumavo viktorinos rezultatus, dalyviams buvo pateikti ir trumpai pakomentuoti visų turų klausimų atsakymai. Negi išsiskirstysi  su kirbančiomis galvoje abejonėmis?! Be to, juk ir viktorinos tikslas buvo ne tik pasitikrinti savo žinias, bet ir pasipildyti jas naujomis. Išsiaiškinę viktorinos atsakymus, dalyviai sužinojo dar ir  „17 priežasčių, kodėl verta skaityti knygas“ (papildoma motyvacija dar niekam nėra pakenkusi).

                      Galiausiai vertinimo komisija paskelbė rezultatus: I-oji vieta atiteko Gegužių progimnazijos komandai (mokyt. I. Turovaitė ir B. Petkuvienė),  II-ąja vieta džiaugėsi Medelyno septintokų komanda (mokyt. M. Domeikienė),  na, o III-čiąją vietą rezultatai lėmė Jovaro progimnazijos „Jovariukams“ (mokyt. L. Mačiulskienė). „Paguodos“ prizai buvo skirti Dainų (mokyt. V. Tolvaišienė) ir  „Juventos“ (mokyt. R. Liutkevičiūtė ir  J. Sutkuvienė) progimnazijų septintokų komandoms. Nuoširdžiai dėkojame vertinimo komisijos narėms, septintokams bei jų mokytojoms. Refleksuodami po viktorinos, dalyviai džiaugėsi „pajudinę smegenis“, galėję „pasitikrinti kultūrines ir literatūrines žinias“ ir tikisi, kad „kitąmet renginys taip pat vyktų“.

                             Išsidaliję diplomus, padėkas ir smulkias dovanėles, miesto septintokai išsiskirstė. Labai tikimės, kad išsiskirstė praturtėję savo žiniomis, teigiamomis emocijomis ir naujomis pažintimis. Ir nors šiųmetė viktorina buvo skirta Gegužių progimnazijos 50-mečiui paminėti, planuojame septintokus sukviesti ir kitąmet: koks gražus yra skaitantis jaunas žmogus! O kol laukiame naujų susitikimų, neliūdėkime, juk „žmogus, turintis rankose vertingą knygą, niekada negali būti vienišas“ (italų dramaturgas Karlas Goldonis).

Informacija ir nuotraukos

R. Mazaliauskaitės ir B. Petkuvienės

2022-11-17

Comments are closed.
Skip to content